6 czerwca 2016

WITAMINOWY NAPÓJ OCZYSZCZAJĄCY WĄTROBĘ

Jednym z najważniejszych narządów naszego układu pokarmowego jest wątroba. Pełni ona wiele fundamentalnych funkcji w całym procesie trawienia, m.in. neutralizowanie i usuwanie trucizn, a co za tym idzie reguluje równowagę kwasowo- zasadową organizmu. Te funkcje w dobie mocno przetworzonego pożywienia są bardzo ważne.
Aby uchronić się przed zakwaszeniem i zanieczyszczeniami najlepiej wprowadzić kilka prostych nawyków w codzienny jadłospis, które z pewnością pomogą nam utrzymać wątrobę w dobrej kondycji.

Jednym z nich jest spożywanie świeżych soków, napojów etc.
Dzisiaj prezentuję sok z jakże cennych buraków z dodatkiem bogatych w witaminy truskawek i grejpfruta! Do całości dodałam również mielony ostropest plamisty znany ze swoich regeneracyjnych właściwości wątroby.


Składniki:
  • 1kg buraków
  • 1kg truskawek
  • 1 grejpfrut
  • 3 łyżki mielonego ostropestu plamistego (Green Essence)*
Przygotowanie:
  1. Z buraków wycisnąć sok, natomiast truskawki i obrany grejprut zblendować- wymieszać razem.
  2. Do napoju dodać ostropest plamisty i ponownie wymieszać.
 Taki napój w ciepłe dni świetnie smakuje lekko schłodzony!


*Każdy czytelnik mojego bloga, zamawiając produkty w sklepie internetowym Green Essence, otrzyma darmową przesyłkę (przy zakupach powyżej 50zł i wyborze Poczty Polskiej z przedpłatą) lub 10zł rabatu na przesyłkę (przy wyborze innej formy, niż Poczta Polska)- wystarczy wpisać kod "DOSTAWAFOOD" przy finalizacji zamówienia w koszyku)!!! 
 
Kalorie:
Całość (8 porcji)- ok. 860kcal
1 porcja- ok. 108kcal